Třída 6.C

Ve čtvrtek 1. 2. 2024 jsme se vypravili do Vrchlabí, kde jsme absolvovali program „Myslivost v KRNAPu“. Po příjezdu do Vrchlabí jsme zamířili k oboře s daňky, kterým jsme přivezli mrkve, jablka, brambory a kaštany. Prohlédli jsme si staršího jedince s lopatovitě tvarovanými parohy a také danělky. Program pokračoval v KCEV Krtek ukázkami živočichů žijících na území Krkonoš a také živočichů, kteří se již v Krkonoších nevyskytují. Dále jsme viděli parohy či kůže živočichů a určovali, kterému živočichovi náleží.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

Ve čtvrtek 30. 11. 2023 se třída 6. C vypravila do KCEV Krtek ve Vrchlabí, kde nám Ing. Daniel Bílek představil program „Paví vejce a jiné ovoce“. Dozvěděli jsme se mnoho informací o důležitosti ovocných stromů v Krkonoších. Plody ovocných stromů jsou zdrojem živin a vitaminů, jsou životním prostředím např. pro ptáky a hmyz, jsou také součástí historie, spolutvůrci krajiny nebo nositelé symboliky (krájení jablka na Vánoce). Vyzkoušeli jsme si degustaci plodů různých odrůd jabloní. Srovnávali jsme vůni, charakter slupky, konzistenci dužniny, šťavnatost dužniny, chuť podle kyselosti a sladkosti dužniny a chuť podle celkového dojmu. Poznali jsme spoustu odrůd jabloní. V neposlední řadě jsme zjistili, co je Paví vejce. Jedná se o slívu, která je známa jako Pávče, Paví vejce, Paví vejce žluté nebo Pávše žluté.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

V pondělí 30. 10. 2023 jsme se při hodině přírodopisu naučili vytvořit vodní mikroskopický preparát suknice cibule kuchyňské. Pokožkové buňky suknice cibule jsme pozorovali pod mikroskopem. Buňky jsme následně zakreslili a popsali do pracovního listu.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

V listopadu 2023 jsme si při hodinách fyziky vysvětlili částicové složení látek. Z čtvrtky a barevných papírů jsme vystříhali části atomu. S pomocí těchto dílů jsme následně procvičovali stavbu atomu.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky

Ve čtvrtek 5. října se žáci 6. ročníku vrátili navečer opět do tříd. Čekala je úniková hra, ve které po skupinách hledali číselný kód, aby se dostali ze zamčených tříd. K večeři jsme objednali pizzu, někteří se ještě dojídali dobrotami z domova. Přespání ve škole si děti užily a zvládly i páteční výuku.

text a foto: Mgr. Blahnová Petra, třídní učitelka