Třída 7.B

V tomto týdnu jsme se vydali na Para, abychom si vyzkoušeli letošní sněhovou nadílku. Venku popadával sníh, nefoukal vítr, takže ideální počasí. Přinesli jsme si boby a lopaty a vyrazili jsme na blízký kopec. Vyjezdili jsme si dráhu a zkoušeli, jak a co nejlépe jede. Někomu to jelo rychle na lopatě, někomu na bobu a jinému na talíři. Všichni jsme si bobování a zimní počasí moc užili, takže to nejspíše co nejdříve zopakujeme!!!

 

text a foto: Mgr. Fribová Helena, třídní učitelka 4. B

V letošním roce jsme opět absolvovali Školu bruslení. Pod vedením trenérů jsme se někteří učili, někteří jen opakovali a připomínali zásady a základy bruslení. Rychlost, slalom, jízda pozadu….to vše jsme si zkoušeli, abychom byli schopni změřit své síly se spolužáky. Poslední hodinu byly opět závody, na které se většina žáků těšila. Nejrychlejší byli samozřejmě hokejisté, kteří bruslí už delší dobu. Ale většina z nás se zdokonalila a se svými výkony byla spokojena.

 

text a foto: Mgr. Fribová Helena, třídní učitelka 4. B

Jako každý rok, tak i letos nás navštívily studentky vysoké školy, které studují stomatologii. Věnují se prevenci dětí ve školách a seznamují je jak, kdy a kolikrát denně si správně čistit zuby. Protože u nás byly již po třetí, už většinou víme, co a jak dělat. Ale, jak se říká: „Opakování je matka moudrosti“, zvlášť když se to týká našich zubů. Rádi jsme je přivítali a nechali se znovu poučit o správnosti a postupu čištění zubů.

 

text: Mgr. Fribová Helena, třídní učitelka 4. B

V posledním měsíci roku 2018 jsme se vydali na prohlídku zámku v Ratibořicích a Starého bělidla. Seznámili jsme se s dobou, kdy žila Božena Němcová, a místem, kde prožívala svoje dětství. Vánoční zvyky a tradice, dobroty, stromeček – to všechno jsme si prohlédli na zámku. Poté jsme navštívili mlýn a poslechli si pár koled, shlédli taneční vystoupení a prohlédli si oblečení, které v té době nosili dospělí i děti. Na závěr jsme si mohli zakoupit typicky vánoční výrobky i nápoje. Exkurze do kraje Boženy Němcové se nám moc líbila.

 

text: Mgr. Fribová Helena, třídní učitelka 4. B

Stoleté výročí, oslavy republiky, společné století to jsou synonyma, která můžeme slyšet v poslední době čím dál častěji. Ani naše třídy 4. B a 4. C nezůstávají v oslavách stoletého výročí pozadu. V rámci projektového dne s názvem „Všechno nejlepší, republiko“ jsme si připravili divadelní scénku a navštívili výstavu trutnovského muzea. Samotnému svátečnímu dni ovšem předcházela horlivá příprava. Na hodinách výtvarné výchovy jsme s nadšením připravovali kulisy a transparenty a také nacvičovali zpěv písniček – „Ach synku synku“, což byla oblíbená píseň našeho prvního prezidenta T. G. Masaryla. Dále jsme se naučili pochodovat a cvičit se stuhami na sokolský pochod a učili se krátkou divadelní scénku. V onen slavnostní den jsme se přestrojili do kostýmů a sešli se v tělocvičně, kde jsme vše sehráli. Vytvořili jsme uličku slávy a nadšeně vítali prezidenta Masaryka se svými legiemi. Na jeho počest jsme zapěli „Ach synku synku“. I mezi námi se našli výrostci, kteří oslavy narušovali zrovna tak jako nespokojení Němci v tehdejším německém Trutnově před sto lety. Ale naši chrabří legionáři z Druhého hraničářského praporu Roty nazdar si dokázali s odpůrci rychle poradit a obnovit pořádek. Pak už nic nebránilo klidnému pokračování oslav. Poté přišli na scénu naši sokolové, kteří předvedli svoji skladbu se stuhami na sokolský pochod „Lví silou, vzletem sokolím“. Jejich stuhy v barvě trikolóry vykouzlily nádherné obrazce. Nakonec jsme si všichni společně zazpívali státní hymnu. Po přestávce jsme se přesunuli do muzea, kde jsme si prohlédli výstavu s názvem „Trutnovsko 1918 – 1938“. V expozici byly figuríny vojáků Druhého hraničářského pluku Roty nazdar a jejich výstroj a výzbroj. Mohli jsme porovnat kvalitnější uniformy důstojníků „kopřivky“ mužstva. Vystaveny byly také dva těžké kulomety, které byly později osazeny v linii pohraničního opevnění. Od pana průvodce jsme dostali bílé rukavice a mohli jsme si zkusit potěžkat legionářské pušky jak dlouho verzi, tak karabinu a také si vyzkoušet zacházení s legionářskou šavlí. Celý projektový den se nám povedl, líbil a také jsme si odnesli spoustu nových informací o životě v našem městě i celé zemi.   

 

text a foto: Mgr. Fribová Helena, třídní učitelka 4. B a RNDr. Teichmann Jiří, třídní učitel 4. C

Back to top