Třída 7.B

V úterý 7. 5. 2024 se třídy 7. B a 7. C vypravily do Vrchlabí, kde se zúčastnily programů „ptáci Krkonoš“ a „jarní květena“.

V průběhu programu zaměřeného na ptáky Krkonoš jsme se dozvěděli informace o ochraně ptactva, o dělení ptactva podle biotopů a o ptačích hlasech. Při procházce v zámeckém parku ve Vrchlabí jsme pozorovali např. sýkoru koňadru, sýkoru modřinku, drozda zpěvného, pěnici černohlavou, holuba hřivnáče, kosa černého nebo králíčka obecného.

V zámeckém parku jsme také poznávali jarní rostliny. Zjistili jsme, které rostliny jsou léčivé, které se hodí např. do salátů, a které jsou jedovaté. Prohlédli jsme si parazitickou rostlinu, podbílek šupinatý. Poznali jsme rozdíly mezi kakostem lučním a kakostem smrdutým. Podívali jsme se do genofondové zahrady, kde je pěstováno více než 150 druhů rostlin, včetně endemických druhů a glaciálních reliktů. Viděli jsme např. endemický keř, jeřáb sudetský. Genofondová zahrada slouží např. k uchování druhů rostlin jako krajní forma záchrany v případě neodvratného zániku v přírodě.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

Žáci sedmých tříd pracovali od února do dubna 2024 na úkolu, který se týkal krystalizace nasyceného roztoku chloridu sodného (kuchyňské soli). Krystalizace je schopnost látek vylučovat se z roztoků v podobě krystalů. Žáci si připravili nasycený roztok chloridu sodného, tento roztok následně postavili v otevřené sklenici na bezpečné místo a nechali volně odpařovat kapalinu. V průměru po dobu dvaceti dnů žáci zaznamenávali (popis + fotografie), jak se kapalina odpařuje a sůl krystalizuje. Výsledky svého pozorování následně uložili do kurzu chemie v Classroomu. Některé práce byly zdařilé.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

Lyžařský výcvik obou tříd proběhl za mrazivého slunečného počasí v týdnu 7. až 13. 1. 2024 v Rokytnici nad Jizerou. Ubytováni jsme byli na Benátecké chalupě, kde nám výborně vařili. Sněhové podmínky nebyly ideální, proto jsme se první den věnovali tréninku běžeckého lyžování na louce u lesa, kde jsme si vyzkoušeli klasiku i bruslení a s většími či menšími úspěchy i různé otočky. V dalších dnech jsme už pak mohli na uměle zasněžený svah, kde probíhala výuka na sjezdovkách. Kromě lyží jsme si užili i vycházku do hor s nádherným výhledem na západ slunce. Pobavili jsme se i cestou po zamrzlé sjezdovce, kde jsme objevili parádní klouzačku.

text a foto: Ing. Kuhnová Kristina, třídní učitelka 7. A a Mgr. Schmiedová Dagmar, třídní učitelka 7. B

„An apple a day keeps the doctor away.“
A vezmeme-li jablka tři, mělo by to platit trojnásobně. Anebo k nim přidáme mouku, máslo, cukr a podle anglického receptu upečeme jablečný drobenkový koláč. Jako žáci 7. A a 7. C. Jak se jim vedlo, můžete zhodnotit ve fotogalerii.

text a foto: paní Drygalská Naďa

Dnes jsme v Uffu navštívili divadelní hru Františka Tichého, která vypráví o životě chlapců z terezínského domova Nešarim v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se kamarádství a odvaha utkaly s temným osudem. Děj vycházející z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech doplňuje několik zhudebněných básní napsaných dětmi v ghettu. Představení vzniklo v rámci uměleckých projektů Přírodní školy na jaře 2016. Představení bylo velmi působivé a my jsme si udělali aspoň částečnou představu o těžkém osudu dětí v době druhé světové války.

text a foto: Mgr. Schmiedová Dagmar, třídní učitelka