Třída 7.C

V úterý 7. 5. 2024 se třídy 7. B a 7. C vypravily do Vrchlabí, kde se zúčastnily programů „ptáci Krkonoš“ a „jarní květena“.

V průběhu programu zaměřeného na ptáky Krkonoš jsme se dozvěděli informace o ochraně ptactva, o dělení ptactva podle biotopů a o ptačích hlasech. Při procházce v zámeckém parku ve Vrchlabí jsme pozorovali např. sýkoru koňadru, sýkoru modřinku, drozda zpěvného, pěnici černohlavou, holuba hřivnáče, kosa černého nebo králíčka obecného.

V zámeckém parku jsme také poznávali jarní rostliny. Zjistili jsme, které rostliny jsou léčivé, které se hodí např. do salátů, a které jsou jedovaté. Prohlédli jsme si parazitickou rostlinu, podbílek šupinatý. Poznali jsme rozdíly mezi kakostem lučním a kakostem smrdutým. Podívali jsme se do genofondové zahrady, kde je pěstováno více než 150 druhů rostlin, včetně endemických druhů a glaciálních reliktů. Viděli jsme např. endemický keř, jeřáb sudetský. Genofondová zahrada slouží např. k uchování druhů rostlin jako krajní forma záchrany v případě neodvratného zániku v přírodě.    

Odkaz na fotogalerii ZDE.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

Žáci sedmých tříd pracovali od února do dubna 2024 na úkolu, který se týkal krystalizace nasyceného roztoku chloridu sodného (kuchyňské soli). Krystalizace je schopnost látek vylučovat se z roztoků v podobě krystalů. Žáci si připravili nasycený roztok chloridu sodného, tento roztok následně postavili v otevřené sklenici na bezpečné místo a nechali volně odpařovat kapalinu. V průměru po dobu dvaceti dnů žáci zaznamenávali (popis + fotografie), jak se kapalina odpařuje a sůl krystalizuje. Výsledky svého pozorování následně uložili do kurzu chemie v Classroomu. Některé práce byly zdařilé.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

V úterý 24. 5. jsme se společně s 5. A vypravili do Českého ráje na hrad Kost. Byl pro nás připraven bohatý a zajímavý program: prohlídka hradu Kosti, produkce sokolníka - ukázky chovu a lovu dravých ptáků, hradní trojboj o ceny – LUKOSTŘELBA, PŘETAHOVÁNÍ LANEM a VRH GOTICKOU SEKYROU šermířské divadelní představení v historickém duchu. Radost nám udělal i výborný oběd. Dopoledne

Odkaz na fotogalerii ZDE.

 

text a foto: Mgr. Brádlerová Miloslava, třídní učitelka 5. C

Jako jedna z prvních tříd se naše třída 7. C mohla těšit na ubytování na nově školou zvolené Benátecké chalupě ve vísce Rokytno v Rokytnici nad Jizerou. Z Trutnova cesta autobusem trvala 1 hodinu, za kterou jsme urazili 53 km krkonošskou krajinou západním směrem. Autobus nám zastavil na parkovišti na vršku serpentýn, kde už na nás čekal pan Kája z chalupy se čtyřkolkou a vlekem, do kterého jsme si přenesli všechny věci a dovezl je na místo našeho ubytování. Děti si tak mohly jít těch pár set metrů k chalupě obtěžkány pouze svými laskominami z domova. Chalupa na nás dýchla příjemnou atmosférou rodinného podniku, o který se Lenka a Kája a jejich personál s láskou starali. Se stejnou láskou se starali i o naše bříška, sjezdovku a cokoliv jsme potřebovali. Chalupa disponuje větší společenskou místností, 8 pokoji, každý s vlastní koupelnou a WC s celkovou kapacitou 31 lůžek, venkovním úložným prostorem na lyže, kioskem pod sjezdovkou a rolbou, která pomáhá denní údržbě sjezdovky. Sjezdovka je 500 m dlouhá, příjemně široká i strmá pro všechny lyžaře. K tomu všemu chalupa nabízí upravenou běžkařskou dráhu, která se nachází naproti parkovišti v místě příjezdu. Počasí nám přálo, obklopovala nás parta skvělých lidí a dětí a tak se nám lyžařský kurz vydařil a budeme na něj dlouho vzpomínat.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

text a foto: Bc. Rosulková Lucie, třídní učitelka 7. C a paní Ilievová Markéta, asistent pedagoga 7. C

V pondělí 2. 5. jsme se vypravili na exkurzi do HZS v Trutnově. Zástupce trutnovských hasičů nám poutavě vyprávěl o všem, co musí správný hasič umět a co ke své práci používá. Zjistili jsme, že toto zaměstnání je velmi náročné a ne každý ho může vykonávat.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

 

text a foto: Mgr. Brádlerová Miloslava, třídní učitelka 5. C

Back to top