Třída 9.B

V pondělí 10. 6. 2024 se třída 9. B vypravila do Vrchlabí a odsud autobusem ke Špindlerově boudě. Cesta pokračovala kolem Erlebachovy a Josefovy boudy k Čertově strouze a kovárně. Cestou jsme si prohlédli čechřici, hořec, rosnatku, hruštičku, bradáčka, žebrovici nebo pryskyřník platanolistý. Vysvětlili jsme si, co jsou mury, kamenná moře, kůrovcové oko, smrkové rodinky, obří hrnce a proč vznikla soustava malých hrází na horním toku Labe. Pokračovali jsme k boudě U Bílého Labe a dále kolem Bílého Labe na Dívčí lávky, kde nás vyzvedl autobus a odvezl do Vrchlabí. Z Vrchlabí jsme se do Trutnova vrátili vlakem. V úterý 11. 6. 2024 jsme vyjeli do Pece pod Sněžkou a odsud vyrazili do Obřího dolu. Cestou nám průvodkyně z KRNAPu vyprávěla zajímavosti o Obřím dolu, které jsme následně využili v pracovních listech. Z Obřího dolu jsme šli přes rašeliniště s rosnatkami okrouhlolistými do Modrého dolu a zpět do Pece pod Sněžkou. Při výtvarné výchově nás čeká tvorba papírových prezentací se zajímavostmi z terénních exkurzí po Krkonoších.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka přírodopisu

Třídní výlet začal cestou autobusem přes Brno až do italského Cavallina, kde jsme se ubytovali v moderních mobilhomech. Po celý pobyt nám přálo počasí, mohli jsme se věnovat všem naplánovaným aktivitám.  Střídali jsme odpočinkové a výletní dny. U moře jsme si užívali vln i písku, místní bazén s vířivkami. Prohlédli jsme si Benátky. Lodí jsme se vydali na sousední ostrovy Murano, kde jsme si prohlédli vyhlášenou sklárnu.  Pokračovali jsme na Burano, které nás okouzlilo svými barevnými domky a výrobky z krajky. Obdivovali jsme je v místních obchůdcích. Protože jsme chtěli zažít tradiční trh, půjčili jsme si kola, které jsme využili i k výletu do přilehlých původních lagun. Pobyt velmi rychle utekl, poslední den jsme zakončili společnou pizzou. A vyrazili domů, kam jsme si odvezli mnoho zážitků a vzpomínek.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

text a foto: Mgr. Škodová Pavla, třídní učitelka

„An apple a day keeps the doctor away.“´A vezmeme-li jablka tři, mělo by to platit trojnásobně. Anebo k nim přidáme mouku, máslo, cukr a podle anglického receptu upečeme jablečný drobenkový koláč. Stejně jako angličtináři z 8.B, kteří se po pondělním obědě odměnili vlastnoručně upečenou sladkou tečkou. Sklizeň jablek je v plném proudu, nezkusíte to také?

Odkaz na fotogalerii ZDE.

 

text a foto: paní Drygalská Naďa, učitelka Aj

Pomocí elektroskopu můžeme určit, zda těleso má elektrický náboj i druh náboje. Žáci sestavili jednoduchý elektroskop – při dotyku očka elektroskopu zelektrovaným tělesem se přenese náboj na hliníkové proužky, které se nabijí stejným elektrickým nábojem a rozestoupí se.

odkaz na fotogalerii ZDE.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky

Novým učivem ve fyzice je optika. V pátek 27. 5. 2022 jsme si všichni vyzkoušeli, že světlo se ve stejnorodém, homogenním optickém prostředí šíří přímočaře. Od bodového zdroje (svíčky) se šíří světlo v rozbíhavých svazcích a tvoří světelný kužel.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

 

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, učitelka fyziky

Back to top