Třída 9.B

V neděli 12. 12. jsme se vydali na Pomezní boudy do Krkonoš na lyžařský kurz tříd, které kvůli epidemiologické situaci nemohly jet v řádném termínu. Byli jsme ubytovaní v horském penzionu Trautenberk, který nabízel výborné ubytování a skvělá jídla. Intenzívně jsme se věnovali sjezdovému a běžeckému lyžování. Počasí nám dopřálo všechny možné varianty od sluníčka přes mráz, déšť i mlhu. Kromě sportu jsme si užili i večerní zábavu a přednášky s lyžařskou tématikou. Hlavně se nám podařilo se ve zdraví vrátit domů k rodičům.

text: Mgr. Schmiedová Dagmar, třídní učitelka 8. C

foto: kolektiv pedagogů zajišťující SKIALP kurz

Nejen v předvánočním čase je potřeba myslet na lidi, kteří to zrovna nemají lehké jako my. Naše třída se již několikátým rokem snaží svými skutky a dárky život takovýchto lidí alespoň trochu vylepšit a potěšit je. Tentokrát jsme se rozhodli, že svými dárky potěšíme děti, které jsou umístěny v Dětském a kojeneckém ústavu ve Dvoře Králové nad Labem. Nakoupili jsme věci, které si děti kupují ze svého kapesného a většinou na jejich nákup peníze nemají. Jednalo se o výtvarné potřeby, drobnou kosmetiku, ale i potraviny, které děti v ústavu nedostávají. Paní ředitelka Řeháková nás vřele uvítala v aule zdejšího ústavu, kde nám vyprávěla, jak to zde chodí. Následovaly naše dotazy, debata a na závěr samotné předání dárků. S dětmi jsme se vzhledem ke špatné epidemiologické situaci nemohli vidět, ale i tak věříme, že je naše věci potěší. Následně jsme navštívili tradiční prodejnu vánočních ozdob, kde si někteří z nás i něco zakoupili a pak jsme se přesunuli ke kostelu sv. Jana Křtitele, kde jsme si pověděli o nálezu Rukopisu královédvorského, což se nám hodí do literárních znalostí. Myslím, že jsme si tento výlet užili a zpestřili si také náš předvánoční čas.

text a foto: Mgr. Ryšavý Zdeněk, třídní učitel 9. B

Ve dnech 15. a 16. 11. 2021 na naší škole proběhl program, který měl žáky 9. tříd připravit na blížící se přijímací zkoušky. Program byl připraven panem učitelem Jiřím Teichmanem a školním psychologem. Žáci si zkusili např. vyplnit přihlášky, dozvěděli se, co je dobré doložit k přihlášce, jak se chovat při pohovoru, atd. Myslím, že se jednalo o povedenou a hlavně pro žáky velmi přínosnou akci.

text a foto: Mgr. Ryšavý Zdeněk, třídní učitel 9. B

Začal adventní čas a naše škola se rozhodla jako náhradní program za tradiční vánoční dílny postavit na školní dvůr několik stromečků, které si jednotlivé třídy, i ve spolupráci s jinou, mohly nazdobit dle svého. Naše třída se dohodla, že společně pomůžeme vyzdobit stromeček s našimi malými prvňáčky z 1. C, kteří si vyrobili své ozdoby v rámci výtvarné výchovy. My jsme doma nasušili ovoce a také přinesli i další originální výrobky, např. hadrové soby. Myslím, že jsme si zdobení společně užili a že náš stromeček bude zkrášlovat okolí školy co nejdéle.

text a foto: Mgr. Ryšavý Zdeněk, třídní učitel 9. B

Naše třída navštívila divadelní představení v divadle UFFO. Jednalo se o pravdivý příběh Kláry Brodyové, která byla v roce 1942 pro svůj židovský původ odvezena do koncentračního tábora Osvětim a vězněna tam až do konce války. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847 vytetované na jejím předloktí. V roce 1985, tedy 40 let po válce, na žádost své sestry, která díky přátelům přežila válku v úkrytu a koncentrační tábor ji tak minul, Klára zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá. Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, těžkou práci, mučení i pochod smrti. Její boj o přežití, překonání ztrát příbuzných a přátel, ale především nezlomná vůle přežít v nelidských podmínkách, zaujala i režiséra Stevena Spielberga, ke kterému se díky Klářině sestře vyprávění dostalo, a který z něho některé detaily použil ve svém filmu Schindlerův seznam.

text: Mgr. Ryšavý Zdeněk, třídní učitel 9. B