• foto-skoly1
loading...

 

V pátek 13. 1. 2023 navštívili naši školu lektoři Hodin moderní chemie z VŠCHT v Praze. Žáci 7. a 8. tříd se dozvěděli, kde se setkají s chemií a viděli mnoho zajímavých pokusů. V úvodu Hodiny moderní chemie nám lektoři představili chemický semafor. Chemický semafor se skládá z teplé vody, glukózy, indigokarmínu a hydroxidu sodného. Reakční směs zde mění barvy jako na semaforu. Podstatou tohoto pokusu jsou redoxní reakce. Dále jsme viděli barvení plamene kationty kovů, zapálení černého střelného prachu a vyzkoušeli rozdíl v hoření papíru, vaty a nitrocelulózy. S lektory jsme si povídali o hasicích přístrojích. Následně jsme zjistili, že sloní pasta (směs vody, jodidu draselného, saponátu a peroxidu vodíku) by jako hasební prostředek nefungovala. Sloní pasta obsahuje peroxid vodíku, ten se rozkládá na vodu a kyslík, který podporuje hoření. Dozvěděli jsme se, že teplota kapalného dusíku je cca -196°C. Leidenfrostův jev se vyskytuje u vody, ale také právě u kapalného dusíku. Kapalný dusík při kontaktu s lidským tělem vytváří tenkou izolační vrstvu páry. Hodinu moderní chemie zakončila ochutnávka zmrzliny vyrobené ze smetany za pomoci kapalného dusíku. Lektorům Hodin moderní chemie děkujeme za popularizaci chemie.

Odkaz na fotogalerii ZDE.

text a foto: Mgr. Voplatková Petra, garant akce

Back to top