Konzultační hodiny po předchozí domluvě.

Žáci s OMJ

Základní informace

• Termín žáci s odlišným mateřským jazykem (OMJ) označujeme děti, které přicházejí z odlišného jazykového a kulturního prostředí a tudíž potřebují odpovídající pomoc. Při příchodu takového žáka se mu školní poradenské pracoviště snaží zajistit podporu a umožnit mu tak co nejhladší proces integrace do třídy.

• Učitelé takovému žákovi v adaptačním období vytvářejí bezpečné prostředí a zejména v počátcích dostatečnou oporu. Určí někoho, kdo mu pomůže se zorientovat v novém školním prostředí, ukáže mu celou školu, vysvětlí mu rozvrh a harmonogram školního dne, bude ho doprovázet při přesunech mezi třídami, dovysvětlí mu zadání domácích úkolů, pomůže s přípravou školních pomůcek, bude ho zpočátku doprovázet do jídelny, ukáže mu školní družinu apod.

• Primárním úkolem učitele je učit děti komunikovat, rozumět, číst a psát v češtině a do určité míry pomoci osvojit slovní zásobu a gramatiku potřebnou k porozumění učiva běžných předmětů (kvůli zvládání běžné výuky). Naším cílem je především začlenění do výuky, zpočátku zejména se zaměřením na komunikační dovednosti a základní porozumění, prohlubování a rozšiřování znalostí českého jazyka za pomoci pedagogů a asistentů pedagoga.